Ta strona używa plików cookie!
close

Oleśnickie działania „EDWARD” na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego

Data dodania: 20 września 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Oleśnica

19 września 2018 roku w ramach „Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych” (European Day Without Road Death – EDWARD) Oleśniccy policjanci wspólnie z oleśnicką strażą pożarną o stowarzyszeniem Służb Ratowniczych prowadzili działania edukacyjne.

Działania pn.” EDWARD” promują „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli ZERO śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie. Oprócz wzmożonej aktywności Policji na europejskich drogach, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

 

Tego dnia na terenie Placu Zwycięstwa w Oleśnicy policjanci we współpracy ze Strażakami i Stowarzyszeniem Służb Ratowniczych przeprowadzili symulację zdarzenia drogowego z udziałem motocyklisty i samochodu osobowego. Obserwatorami akcji byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami lub niebawem je uzyskają. Uczniowie mieli okazję obserwować jak należy udzielić pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w wypadku, jak mogą zrobić to osoby, które są świadkami zdarzenia oraz o czym należy pamiętać, kiedy będą uczestniczyli w niesieniu pomocy. Dowiedzieli się też jak prawidłowo zadbać o własne bezpieczeństwo, kiedy mają zamiar pomagać ofiarom wypadku oraz co mogą zrobić, aby uratować komuś żucie. Uczniowie z uwagą przyglądali się działaniom oraz aktywnie w nich uczestniczyli.

 

Cele działań:

- podniesienie świadomości dotyczącej nadal aktualnego problemu, jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wypadki z udziałem osób rannych lub zabitych na drogach Europy.
- ponowne skierowane uwagi podmiotów działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na prowadzenie skutecznych działań niezbędnych do osiągnięcia celu Europy 2020, tzn. zmniejszania o połowę łącznej liczby ofiar śmiertelnych wypadków w Unii Europejskiej.
- okazanie wartości, jakie mają ustanowione cele dla państw członkowskich Unii Europejskiej.
- zaprezentowanie możliwości znacznego zredukowania liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych w wypadkach drogowych płynących ze współpracy różnych sektorów i podmiotów.

 

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze oraz o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami.

 

 

sierż.szt.Aleksandra Pieprzycka
Oficer Prasowy KPP w Oleśnicy
tel. 601-589-781

 

 

Galeria